Doğru yatırım için son fırsat! Önce araştırın sonra ortak olun

Ekleme Tarihi 2.10.2017

Her arsa ve arazi iyi prim yapmaz. Uzun yıllar ortalamasına baktığımızda nüfusu artan ve artışını sürdürecek yerleşim merkezlerinde alacağınız arsa ve araziler prim yapar. Bu yerleşim merkezlerinin gelişmekte olan lokasyonları ise daha fazla prim potansiyeli taşır. Doğru lokasyonda, uygun fiyatla alınmış bir arazi, tüm yatırım enstrümanlarının toplamından uzun vadede daha fazla getiri sağlar.

Her arsa ve arazi iyi prim yapmaz. Uzun yıllar ortalamasına baktığımızda nüfusu artan ve artışını sürdürecek yerleşim merkezlerinde alacağınız arsa ve araziler prim yapar. Bu yerleşim merkezlerinin gelişmekte olan lokasyonları ise daha fazla prim potansiyeli taşır. Doğru lokasyonda, uygun fiyatla alınmış bir arazi, tüm yatırım enstrümanlarının toplamından uzun vadede daha fazla getiri sağlar.

Bizim Yatırımımızı Değerlendirelim…

Yanlış lokasyona yatırım yapmak önemli bir risktir. Bu durum kent A yönüne gelişiyorken B yönünü tercih etmektir. Ankara uzun zamandır Eskişehir Yolu istikametinde gelişmekte. Bu yolun Eskişehir istikametine doğru sağ tarafı genelde sosyal konut alanı iken, sol tarafı lüks konut alanıdır ve fiyat farkı kaçınılmazdır.

Küçük hissedar olup minik parsellerle ve yap-satçı türünden yükleniciler ile muhatap olmak yerine, kooperatif olarak toplulaştırılmış bir arsa yapısıyla büyük ve markalı yüklenici firmalarla muhatap olmak arzusundayız.

Halen 162.000 m2'nin üzerinde arsa ile Balıkuyumcu bölgesinin en büyük arsası kooperatifimiz mülkiyetindedir.

Bu noktaya sizlerin güveni ve desteğiyle hep birlikte geldik. Bölgedeki imar ve yol çalışmalarının yanısıra özellikle Oyak İnşaatın Mart 2018'de başlayacağını duyurduğu 12.000 konutluk projeyle arsa yatırımında tüm gözler bizim bölgemize çevrilmiş durumda.

Bu noktadan itibaren yeni arsa alımı maliyetli olmakla beraber, 2017 yıl sonuna kadar alabileceğimiz son dilim arsalara ilişkin yeni ortak daha kaydedebileceğiz.

Bu nedenle;

 • Ankara'nın gelişim aksı olan Eskişehir Yolunda bulunan Ballıkuyumcu Mahallesinden, Eskişehir Yolu 30. km ye tekabül eden, OYAK, BE-SA ve Golfkent projesine çok yakın mevkiden, Eskişehir Yoluna yaklaşık 1.500 metre mesafedeki banttan ve ortak başına ortalama 600 m2 arsa payı düşecek şekilde, ileride kat karşılığı olarak vermek üzere, kooperatifimiz adına 2017 yılı itibariyle 162.000 m2 arsa aldık.
 • Arsa alımına, uygun fiyattan yer buldukça devam edilecektir.
 • Arsa aldığımız ve devamında alacağımız bölgenin kurum görüşleri alınmış, 1/5000 ve 1/1000 imar taslak planları hazırlanmaktadır. Bölgede daha önce 1/1000 Çambayırı uygulama imar planı tamamlanmış ve hazırlanmakta olan plan mevcut planın revize çalışması kapsamında yapılmaktadır.
 • Kooperatifimize ortaklık payına göre ortalama 600 m2 arazi almamızın sebebi, planda maksimum %50 DOP (Düzenleme Ortaklık Payı) ve KOP (Kamu Ortaklık Payı) kesintisinden sonra üye başı ortalama 300 m2 imarlı arsa düşmesidir. Bu durumda emsal:1.30'den 300 m2x1.30=390 m2 ortaklık payı başına inşaat alanı oluşmaktadır. Bölgede en az %40 ile arsalarımızı müteahhide verdiğimizde bile 390 m2x%40= 156 m2 net alanlı pay başına daire düşmesi planlanmaktadır.
 • İmar yoğunluğu şimdilik 1.30 olup, hmax:serbest olarak belirlenmiştir. Yoğunluğun 1.80 hatta 2,5 olacağına dair spekülatif bilgiler gelmektedir. Reel emsal beklentimiz 1.80’ dir.

Yatırım yaptığımız bölgeyi interaktif haritadan daha yakından inceleyebilirsiniz.

 

 

TÜM İMAR PLAN KATMANLARI BİR ARAYA GETİRİLDİĞİNDE …

Tüm imar plan katmanları bir araya getirildiğinde arsa alanımız imar, fiyat, emsal, vb. açılardan bizce bölgenin en çok değerlenecek alanına tekabül etmektedir.

 • Arsamızın doğusunda 2640 konutluk Golfkent Sitesi ve Özlem Gülyurt Siteleri bulunmaktadır. Ayrıca inşaatına başlanılacak başka sitelerin bulunduğu haberlerini de almaktayız.
 • Arsamızın güneyinden 1/25000 lik planda Çayyolu metrosunun devamı ve 35 m'lik bulvar planlanmıştır. Metro hattının güney yönüne doğru ilerisi ise Çambayırı Mevkii olarak planlaması tamamlanmış olup kamuya ait bölümleri TOKİ aracılığıyla ihaleyle satılmaktadır. Arsa fiyatının ve bölgedeki imar çalışmalarının kontrolü açısından en güvenilir ve belirleyici referans bizce TOKİ’dir.
 • Arsamızın batısında OYAK İnşaat tarafından yaklaşık 2 milyon metrekarelik arsa üzerine dev bir yaşam alanına etaplar halinde 12 bin konut inşa edilmesi planlanmaktadır. Sosyokültürel tesislerden eğitim tesislerine, çocuk oyun merkezlerinden yeme-içme ve alışveriş alanlarına kadar her türlü imkanı barındıracak olan proje, modern şehircilik anlayışına göre tasarlanmış örnek bir yaşam merkezi olacak. Projenin kentsel ve mimari tasarımına 2018’in ilk yarısında başlanacak.
 • Arsamızın kuzeyinde üniversite alanı ayrılmış olup ayrıca tamamlanmış veya inşaatı devam etmekte olan başka siteler de mevcuttur. Bölge daha önce basında Disneyland alanı olarak açıklanan ancak plan değişikliği ile Temakent projesi olarak yeniden adlandırılan bölgeyle yalnızca Eskişehir Yoluyla ayrılmaktadır. Bu bölgede Ankara’nın en büyük karma projesi (4.000 konut ve işyeri) Be-Sa inşaat tarafından hızla devam etmektedir.
 • Ayrıca Temakent, Turkuaz ve Yapracık bölgesinin metroyla yapılacak toplu taşıma faaliyetleri mutlak surette bizim lokasyonumuzdan geçmek zorundadır. 1/25.000’lik planlara bakıldığında arsa bölgemiz, geniş yollar ve raylı sistemlerden oluşacak bir bölgenin tam içindedir. Bu durum bile yatırım için yeterli bir sebeptir.

Ödemeler

Kooperatifler Kanununun ilgili maddesi gereği her bir ortaklık payı için 100 TL sermaye payı ödenmesi gerekmektedir.

 • - Her bir ortaklık payına düşen arsa payı bedeli genel kurulca belirlenmekte ve her yıl revize edilmektedir. Belirlenen bu rakamın üstünde ya da altında ödeme yapılması olanaksızdır.
 • 2017 Mayıs genel kurulunda bu rakam her bir ortaklık payı (ya da 600 m2 lik arsa) için 90.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu bedel 1 Ocak 2018 tarihine kadar geçerli olup, bu tarihten sonra 100.000.-TL olarak uygulanacaktır.
 • Arsa alımı için odaklandığımız bölgede m2 birim fiyatları (tüm vergiler ve masraflar dahil) 2017’nin son çeyreğinde ortalama 150.-TL’dir. Bu durumda her bir pay değeri (600 m2 x 150.-TL)=90.000.-TL olmaktadır.
 • Arsa payından başka, genel giderler için (vergi, kira, yönetim vs.) ortak başına yalnızca 300.-TL gider katılım payı ödenmektedir. Bu bedel ise ortak olunan yıldan itibaren her pay için yıllık olarak alınmaktadır.
 • Zamanı geldiğinde genel kurul kararı ile arsamızı kat karşılığı olarak müteahhide vermeyi planladığımız için, ortak başına tekabül eden arsa katılım payı haricinde konut yapımı için başkaca bir ödeme (imar çalışmaları, harita çalışmaları, vergiler, tapu harcı, şerefiye vb. hariç) öngörülmemektedir.
 • Dolayısıyla 2017 yılı sonuna kadar ortaklık için başvuran bir arkadaşımız (90.000 TL arsa payı + 100 TL sermaye payı + 300 TL yıllık genel gider =) 90.400.-TL ödeyecektir.
 • Kooperatiflerde aranan en önemli nitelik güven esası olduğundan, kooperatifimizin yönetim ve denetim kurulu kadrosunun da tamamen kooperatifçilik ve gayrimenkul konusunda uzman kişilerden oluşmasına özen gösterilmiştir.

Lütfen bizim öngörülerimizi her istediğiniz yerden teyid edin, sonra ortak olun.

Teşekkür eder, ilgilenen değerli dostlarımızı aramızda görmekten memnuniyet duyacağımızı şimdiden bilmenizi isteriz.  

Adres: Mustafa Kemal Mah. 2119 sok. No:9/6 Çankaya-ANKARA
Hesap No: İş Bankası-Dikimevi Şubesi (4247) 1287641
IBAN No: TR83 0006 4000 0014 247 1287641
e-posta: info@ballikuyumcukoop.com  

Kooperatifimize ilişkin her türlü bilgiye www.ballikuyumcukoop.com internet adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Görseller

Diğer Haberler

Değerli S.S.Ballıkuyumcu KYK ortakları,
Ev Alamayan Arsa ve Araziye Yöneldi
Kooperatiflerin Vergisel Boyutu
Kooperatifler Hukuku
Kooperatif yöntemiyle kalkınma mümkün müdür?
2018 Genel Kurulumuz Düzenlendi
Sitemizde çerez konumlandırmaktayız, kullanmaya devam ettiğinizde çerezler ile toplanan kişisel verileriniz Veri Politikamız-Bilgilendirmelerimizde belirtilen amaçlar ve yöntemlerle mevzuatına uygun olarak kullanılacaktır. X